SUROVÁ RAW STRAVA - Raw food vitarianstvo

Vitariánstvo je istou formou vegetariánstva alebo vegánstva. V závislosti od typu životného štýlu a od požadovaných výsledkov zahŕňajú raw strava výber zo surového ovocia, zeleniny, orechov, semien, vajec, rýb, mäsa a nepasterizovaných mliečnych výrobkov. Raw strava sa skladá hlavne z potravín, ktoré neboli zahriate nad 40° C, pretože potraviny zahrievané nad túto teplotu údajne stratia veľa zo svojich živín a sú menej zdravé, alebo dokonca škodlivé pre telo.

Surové potraviny obsahujú baktérie a iné mikroorganizmy, ktoré majú vplyv na imunitný systém a trávenie. Zástancovia raw stravy argumentujú tým, že surové potraviny majú prírodné enzýmy, ktoré sa pri zahrievaní ničia a môžu za sebou zanechať toxíny. Surové potraviny, ako je ovocie a zelenina sú bohaté na antioxidanty, ktoré pomáhajú potlačiť príznaky starnutia. Dr. Joel Fuhrman , autor "Eat To Live" hovorí, že kapustová zelenina má najsilnejšie protirakovinové účinky zo všetkých potravín.

Tiež hovorí, že funguje ako antioxidant v tele, čo znamená, že neutralizuje voľné radikály, ktoré robí neškodnými a znižuje riziko rakoviny . Vitariáni preto konzumujú zelené smoothies nápoje, ktoré sú plné antioxidantov. Tak isto sa vyhýbajú pitiu chlórovanej vody.


Úvodná stránka    |    Zdravie a detoxikácia    |    SM systém    |    Naše príbehy    |    Odborníci    |    Program    |    Kontakt

detoxikácia v Tatrách

„Svetová zdravotnícka organizácia aj americká dietetická asociácia potvrdili, že vitariánska strava je vhodná aj pre deti, starších a tehotné a dojčiace, no len ak je dobre vyvážená a konzultovaná s odborníkom,“ zdôrazňuje výživová poradkyňa PhDr. Bc. Ľubica Trnková. V takom prípade má raw food svoj nepopierateľný význam, ktorý už v devätnástom storočí využíval švajčiarsky doktor Maximilian Oskar Bircher Benner, priekopník zdravej výživy a stvoriteľ müsli, pri liečbe niektorých ochorení.

Prečo RAW?

Dve tretiny by mala u každého tvoriť rastlinná strava, z toho tretina v surovom stave, dve tretiny krátko a šetrne tepelne upravené.

Nič nepokazíte raw detoxikačnou kúrou – jedným surovým dňom za týždeň, prípadne dvomi týždňami na surovej strave, ktoré však už konzultujte s lekárom.

Surové desiaty v podobe nápojov smoothie a olovranty s raw koláčikmi vám však neublížia! Raw food je opodstatnenou súčasťou zdravej výživy.

Diéta je iba slovo, ktorým sa označuje výživa zodpovedajúca určitým zdravotným požiadavkám, alebo liečebnému režimu.


V lekárskom zmysle je diéta určená na konkrétny problém.

Diéta teda znamená úpravu stravovacieho režimu, ktorá sleduje nejaký zámer.

„Jesť, to je nevyhnutnosť, ale správne jesť, to je umenie.“
(La Rochefoucauld)

Detoxikácia

Zdravie

Surová RAW strava

Racionálna výživa

Relaxácia

Pitný režim

Copyright © 2016 stvorlistok-zdravia.sk
Všetky práva vyhradené.