SM-SYSTÉM

SM-systém je systematická starostlivosť o pohybový aparát človeka a funkciu vnútorných orgánov čiže nový

spôsob prevencie a liečby bolesti chrbta vytvorený ortopedickým lekárom Richardom Smíšekom v Českej republike.

Je to súbor jednoduchých a účinných cvikov založených na aktivácii svalových špirál.

Hlavný efekt metódy je vyvolanie trakčnej (naťahovacej) sily v oblasti medzistavcových platničiek. Tento efekt dosahujeme aktiváciou špirálových svalových reťazcov, ktoré zužujú obvod pása a ťahajú telo smerom nahor. Týmto spôsobom je chrbtica pri pohybe aktívne stabilizovaná.  Princíp vzájomného naťahovania umožňuje posilňovať oslabené svaly, zvyšuje ohybnosť a zlepšuje štrukturálnu nerovnováhu, čiže zvyšuje stabilitu, pohyblivosť a koordináciu. Tým sa uvoľňujú blokády chrbtice a medzi-stavcových platničiek, rovnomerným rozložením pohybu sa predchádza aj zvýšenému opotrebeniu kĺbov. Pre správne cvičenie, ktoré chrbtici prospieva, je dôležitá pozícia tela, charakter cviku, použitá sila, rýchlosť, dĺžka a intenzita cvičenia. SM- systém je teda, hra podľa prísnych pravidiel, ktoré však nie je zložité dodržiavať.


Dr Richard Smíšek, začal vyvíjať túto metódu pred 30 rokmi, s cieľom získať lepšiu svalovú rovnováhu u jeho pacientov. Metóda bola úspešne aplikovaná u pacientov s problémami v oblasti chrbtice: krčnej, hrudnej a bedrovej a to aj v akútnej fáze u pacientov so skoliózou a Scheuermannovou chorobou. Táto metóda sa tiež preukázala ako výborný účinnok prevencii a liečení ochorení veľkých kĺbov (bedro, koleno, rameno). Účinky boli vedecky overené podrobnou elektromyografickou analýzou.

V súvislosti s touto terapiou sa nepoužívajú žiadne lieky ani zariadenia, iba ruky. Treba dodať, že tento typ terapeutickej liečby môžme radiť medzi najlacnejšie preventíva. Bežne sa stáva, že mnohí ľudia začnú chodiť vzpriamene a pohybovať sa s ľahkosťou a to s ustupením bolesti, už po vyskúšaní jednej alebo dvoch terapií, aj keď trpeli bolesťami chrbta niekoľko rokov.

Sm systém je vhodný pre všetkých:

Profesionální športovci použivaním SM-Systému počas svojej kariery zlepšili svoj výkon! SM-Systém je vynikajúce kardio-pľúcne cvičenie. Slúži aj ako prevencia proti pádom napríklad v programoch pre seniorov. Je vhodný aj pre ženy pred, počas a po tehotenstve, posilňuje brušné a panvové dno.

Metóda je založená na pravidelnom, každodennom, individuálnom cvičení. Lekári, fyzioterapeuti a tréneri sú odborní poradcovia, ktorí pomôžu cvičenie správne naučiť. Motiváciu a kvalitu cvičení možno zlepšiť pravidelným (jeden- až dvakrát týždenne) cvičením na hudbu v skupine, ktoré vedie profesionálny cvičiteľ.


Úvodná stránka    |    Zdravie a detoxikácia    |    SM systém    |    Naše príbehy    |    Odborníci    |    Program    |    Kontakt

detoxikácia v Tatrách

SM-systém

Fyzická aktivita

Copyright © 2016 stvorlistok-zdravia.sk
Všetky práva vyhradené.